İlerleyen zamana ve yaş almaya bağlı olarak deri gerginliğini kaybetmeye ve yaşlılık belirtileri görülmeye başlar. Yıllar boyunca istem dışı kasılan kaslar zaman içerisinde iz oluşumuna neden olur, kolajen üretiminin azalmaya başlamasıyla mimik çizgileri yerleşik kırışıklar haline gelir.

Cilt kırışıklıkları kaş arası, alın, dudak ve göz çevresi gibi mimikler nedeniyle hareketli olan bölgelerde daha yoğundur. Son dönemlerde kırışıklıkları önlemek ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyenler arasında kırışıklık giderici tedaviler oldukça popülerdir.

Kırışıklıkların tamamen engellenmesi ne yazık ki mümkün olmamakla birlikte uygulanan farklı tedaviler sayesinde yüzde oluşan kırışıklık görünümünün azaltılması, kırışıklık oluşumu geciktirilerek cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırılması mümkündür. Uygulanmakta olan kırışıklık tedavileri yeni oluşmaya başlayan ve hafif dereceli kırışıklıkların yanı sıra yoğun görünümlü ve yerleşmiş kırışıklıklar üzerinde de etkilidir. 

Kırışıklık Tedavileri Hangi Durumlarda Uygulanır?

 

Kırışıklık tedavileri cildindeki kırışıklıkların giderilmesini ve daha iyi görünümlü bir cilde sahip olmak isteyen herkese uygulanabilir. Kırışıklık tedavilerinden özellikle yüzdeki ve boyundaki kırışıklıkların tedavisinde yararlanılır. Gebelik ve emzirme döneminde olan kişilere kırışıklık tedavileri uygulanmaz.

Kırışıklık Tedavileri Nasıl Uygulanır? 

Kırışıklık tedavisi uygulanmadan önce kişinin yüz anatomisi çıkarılarak kırışıklıklarının hangi seviyede olduğu ve ne tür bir tedaviye ihtiyaç duyulduğu belirlenir. Ardından kişi özelinde belirlenen, ciltteki elastin ve kolajen üretiminin artırılmasına yönelik kırışıklık tedavisi uygulamasına başlanır. En sık uygulanan kırışıklık tedavilerinden biri dolgu uygulamalarıdır. Kırışıklık tedavisi kapsamında dolgu uygulamalarından yüze şekil verme ve yüz hatlarını keskinleştirme amacıyla yararlanılabilir. Yaş almayla birlikte yüzün belirli bölgelerinde sarkmalar ve çökmeler oluşur. Keskin yüz hatlarına sahip olmak ise yüzün daha estetik ve daha genç görünmesini sağlar. Dolgu uygulamaları en çok yanak, şakak ve çene bölgelerinde tercih edilir. Dolgu uygulamalarından önce uygulama bölgesi antiseptik solüsyonla temizlenir, lokal anestezi uygulanır. Daha sonra ince uçlu iğneler yardımıyla enjeksiyon yapılır.

Kırışıklık giderme ve cilt gençleştirme amacıyla uygulanan mezoterapi en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir. Yüz mezoterapisi ile yüz ve boyun çevresindeki ince çizgiler giderilerek cildin daha genç bir görünüm elde etmesi sağlanır. Yüz mezoterapisine de cildin temizlenmesi ve lokal anestezi uygulanması süreçleri ile başlanır. Ardından uygulama bölgesindeki belirli noktalara uygun miktarda enjeksiyon yapılır. Bu sayede hem cildin mineral ve vitamin ihtiyacının karşılanması hem de kan dolaşımının düzenlenmesi ve dokuların yenilenmesinin sağlanması hedeflenir.

Mimiklere bağlı kırışıklıkların giderilmesi ve oluşumlarının engellenmesi için botoks prosedüründen de yararlanılabilir. Kaş arası, alın ve göz çevresinde meydana gelen ince çizgilerin ve kırışıklıkların geçici olarak giderilmesi için yapılan botoks enjeksiyonunun etkileri yaklaşık 4-6 ay kadar sürer.

Bunlar dışında kırışıklık tedavilerinde fraksiyonel lazer, PRP ve Ultherapy gibi yöntemlerden de yararlanılabilir.

RANDEVU TALEBİ

    Arabic AR English EN German DE Russian RU Turkish TR