Yaş almayla birlikte cilt altı yağ tabakasında, cildin elastin, hyaluronik asit ve kolajen lifler gibi çeşitli yapısal elemanlarında azalmalar görülür. Bunun doğal bir sonucu olarak sarkmalar, hacim kayıpları ve kırışıklıklar oluşur. Ciltte oluşan sarkmaları, kırışıklıkları gidermek bazı durumlarda ise dokuya hacim ve şekil vermek için cilt altına kalıcı, yarı kalıcı ya da geçici maddelerin enjekte edildiği dolgu uygulamalarından yararlanılabilir.

Dolgu uygulamalarında en sık kullanılan madde hyaluronik asittir. Doğal yapısı ve su tutucu özelliği sayesinde enjekte edildiği derinin yapısına kolayca dahil olur. Derinin kaybettiği hacmi ve suyu geri kazanmasını sağlar. Cildin elastikiyetini kaybetmesi kolajen azalmasına bağlıdır. Hyaluronik asit kolajen liflerinin oluşmasına ve bakımına yardımcı özelliktedir. Aynı zamanda dokuların tamir edilmesini ve elastikiyetinin korunmasını sağlama özelliği sayesinde cildin yaşlanmasını önler.

Dolgu Uygulamaları Hangi Durumlarda Yapılır?

Dolgu uygulamaları;

  • Dudakların ve konturunun dolgunlaştırılması,
  • Yüzde oluşmuş ince ya da derin kırışıklıkların giderilmesi,
  • Yanaklara, şakaklara, çeneye ve göz çevresine hacim kazandırılması,
  • Akneye ya da diğer nedenlere bağlı olarak oluşan derin izlerin giderilmesi amacıyla kullanılabilir. 

Dolgu Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulaması yapılmadan önce kişi muayene edilir. Kullanılacak olan dolgu maddesi ve hangi bölgelere uygulama yapılacağı belirlenir. Dolgu uygulamasından bir hafta önce kan sulandırıcı ilaç  ve alkol kullanımına son verilmesi gerekir.

Dolgu uygulamaları yapılmadan önce bölgeye lokal anestezi yapılır. Uyuşma sağlandıktan sonra uygulama bölgesinde deri içerisine ya da deri altına dolgu maddesi enjekte edilir. 

Dolgu Uygulamaları Sonrası İyileşme Süreci

Dolgu uygulaması yaklaşık 15-30 dakika arasında tamamlanır. Uygulamanın ardından hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Uygulamadan sonra bol bol su tüketilmesi, 1-2 saat süreyle dik pozisyonda kalınması önemlidir. Hasta 24 saat süreyle zorlayıcı egzersizlerden kaçınmalı, en az bir hafta cilt bakımı yaptırmamalıdır. Dolgu uygulamasından sonra enfeksiyon kapma riskinden dolayı en az 2 gün havuza ya da denize girilmemelidir.

Dolgu uygulaması yapıldıktan sonra uygulama bölgesi kesinlikle ovuşturulmamalıdır. Enjeksiyonun yapıldığı bölgede genellikle ağrı oluşmaz, ancak hafif kızarıklık ve şişlik oluşması doğal olup buz kompresi uygulanarak bu tür yan etkiler hafifletilebilir. Uygulamaya bağlı oluşan kızarıklık ve şişlik 24-48 saat arasında kendiliğinden geçer. Bu süre içerisinde bölge aşırı sıcağa karşı korunmalıdır.

 

 

RANDEVU TALEBİ

    Arabic AR English EN German DE Russian RU Turkish TR