Botoks, Clostridium Botulinum bakterisinden laboratuvar koşullarında elde edilen ezotoksinin kullanıldığı medikal bir prosedürdür. Botoks sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller. Böylece sinirler ile uyarmakta oldukları kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi geçici olarak sekteye uğratır.

Botoks gebelik ve emzirme döneminde olanlara, kas hastalığı olanlara, kanama bozukluğu olanlara, kanser hastalarına, ileri yaşta ve kırışıklıkları çok derinleşmiş durumdaki kişilere uygulanmaz.

 Botoks Hangi Durumlarda Uygulanır?

Yüz bölgesinde yer alan mimik kaslarının sürekli çalışmasına bağlı olarak söz konusu kasların üzerini örten deri kıvrımları yıllar içerisinde belirgin bir hale gelir, yüz bölgesinde dinamik çizgilenmeler görülmeye başlar. Yüz bölgesindeki dinamik çizgilenmeler çoğunlukla dudak çevresi, göz kenarı, kaş arası ve alın bölgelerinde oluşur. Botoks prosedürü ile mimik kaslarının çalışması zayıflatılarak derinin kas hareketlerine bağlı olarak katlanması ve bu katlanma sonucunda ortaya çıkan dinamik çizgilenmelerin azaltılması mümkündür. Botoks, ter bezleri ve sinir uçları arasındaki iletimin durdurulması ile aşırı terleme sorununun önüne geçilmesi için de uygulanabilir.

Botoks;

  • Yüzdeki kırışıklık oluşumlarının ve aşağı düşmüş küçük bölgelerin tedavi edilmesi,
  • Çene kaslarının rahatlatılması yoluyla yüzdeki gerginliğin azaltılması amacıyla da kullanılabilir.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Uygulamadan önce flakonlarda toz halinde bulunmakta olan botoks serum fizyolojik ile sulandırılır. Ardından uygulamanın yapılacağı bölgede deri tabakası geçilerek alttaki kas tabakasına ince uçlu küçük iğnelerle enjeksiyon yapılır. Aşırı terleme tedavisinde ise enjeksiyon derinin dermis tabakasına uygulanır. Böylece sorunun ortaya çıktığı deri tabakasına doğrudan etki edilmesi söz konusu olur.

Alın bölgesi, dudak çevresi, kaş, eller, göz altı, burun ucu, burun kenarları, boyun, dekolte ve kaz ayakları bölgesi botoks uygulamasının sıklıkla uygulandığı bölgelerdir. Botoks yalnızca uygulamanın yapıldığı bölgeye etki eder ve kalıcı bir etkiye sahip değildir. Kişinin ihtiyaçlarına, mimik kaslarının kullanım derecesine ve cilt özelliklerine göre botoks uygulamasının belirli aralıklarla tekrarlanması ihtiyacı oluşabilir. Belirli aralıklarla tekrarlanan botoks sayesinde uygulamanın yapıldığı bölgedeki kasların kasılmasının engellenmesinin yanı sıra bölge mimik yapmamak üzere de eğitilmiş olur. Böylece botoks uygulamasının etkisi daha kalıcı hale getirilir ve uygulama sıklığının zaman içerisinde azalması mümkün hale gelir.

Botoks Uygulaması Sonrası İyileşme Süreci 

Botoks uygulamasından sonra etki 48-72 saat arasında görülmeye başlar. Ancak etkinin tamamen gözlemlenmesi 10-14 gün arasında mümkün olur. Uygulamanın yapıldığı gün ödem artırıcı etkisi nedeniyle spor yapılmamalı, ilk 2 gün sauna ve hamam gibi sıcak ortamlarda bulunulmamalıdır. İlk 24 saat uygulama bölgesinin ovuşturulmaması ve söz konusu alana masaj yapılmaması çok önemlidir.

RANDEVU TALEBİ

    Arabic AR English EN German DE Russian RU Turkish TR