Lazerle vajina daraltma, vajinanın sıkılaşması, dokuların yenilenmesi yoluyla vajinanın gençleşmesini sağlayan non-invasive bir uygulamadır. Bu uygulamada lazer ışığının ısı verici (termal) ve ablatif etkilerinden yararlanılır. Lazerle vajina daraltma cerrahi bir nitelik taşımaz ve bu işlem vajinal rejüvenasyon uygulamaları kapsamında yer alır.

Vajina kadınların en hassas organlarından biri olup ağır kaldırmak, doğum yapmak ya da hormonal etkenler dolayısıyla zaman içerisinde genişleyebilir, bölgedeki dokuların zaman içerisinde yaşlanmasına da bağlı olarak cinsel ilişki hem kadınlar hem de erkekler için daha az haz verici hale gelebilir. Bu sorunun çözümlenmesine yönelik bir prosedür olan lazerle vajina daraltma sayesinde cinsel hazzın ve uyarımın artırılmasının yanı sıra orgazmın kolaylaştırılması da söz konusu olabilir.

Lazerle Vajina Daraltma Hangi Durumlarda Uygulanır?

Lazerle vajina daraltma;

 

  • Vajinada oluşan gevşeme nedeniyle cinsel hazzında azalma olan,
  • Vajinadaki kolajen bağ dokusu zayıflaması nedeniyle idrar kaçırma problemi yaşayan,
  • Vajinada gevşeme sorunu olmasına rağmen ameliyat olmak istemeyen,
  • Menopoz dönemi haricinde ıslanma sorunu yaşayan,
  • Menopoz döneminde olup vajinal kuruluk sorunu yaşayan,
  • Çok sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren kadınlara uygulanabilir.

Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Lazerle vajina daraltma prosedürü esnasında hastanın jinekolojik muayene masasında yatış pozisyonunda olması gerekir. Ağrısız bir işlem olması nedeniyle lokal ya da genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Vajina içerisine yerleştirilen lazer probu ile vajinanın tüm duvarları enine ve boyuna taranır.  Lazer ışınları yaklaşık 3 mm derinliğe kadar dokuları ısıtır. Bu sayede bağ dokusu içerisinde yer alan fibroblastlar ve kolajen aktive edilerek bağ dokunun güçlendirilmesiyle sıkılaşma sağlanır. Prosedür esnasında vajina bölgesinde geçici bir ısı artışı ile hafif bir batma hissedilmesi normaldir.

Lazerle Vajina Daraltma Sonrası İyileşme Süreci

Hastalar uygulama esnasında olduğu gibi sonrasında da acı ve ağrı hissetmezler. Bu nedenle uygulamadan sonra hızlı bir şekilde normal yaşantılarına dönebilirler. Uygulamadan sonra istirahat gereksinimi bulunmadığı gibi aynı gün banyo yapılmasına ilişkin bir kısıtlama da bulunmaz.

Uygulamanın ardından hafif sulu ve pembe renkli bir akıntı görülebilir. Ayrıca vajina içerisinde birkaç gün batma ve yanma hissi oluşabilir. Doktor tarafından verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması bu tür şikayetlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Lazerle vajina daraltmadan sonra 1 hafta cinsel ilişkide uzak durulmalıdır. Tedavinin tam etkileri 1 ay sonra görülmeye başlanmaktadır.

RANDEVU TALEBİ

    Arabic AR English EN German DE Russian RU Turkish TR