Kadınlarda cinsel haz ve orgazm açısından önemli fonksiyonlara sahip bir organ olan klitorisin baş kısmını örten cilt dokusuna prepisyum denilir. Prepisyumda normale göre daha fazla deri katmanının olması estetik görüntü olarak rahatsızlık oluşturabilir ve cinsel uyarılmayı olumsuz yönde etkileyebilir.

Bazı kadınlarda özellikle iç dudaklarda bulunan doku fazlalıkları klitoris üstüne kadar ulaşabilir. Bu nedenle klitoral hudoplasti genellikle labioplasti ile birlikte uygulanır. İç dudakların kısaltıldığı ancak klitoris tümsekciğine müdahale edilmediği durumlarda, bölgedeki çıkıntılı görünüm daha da belirginleşir ve hastada daha büyük memnuniyetsizliğe neden olabilir.

Klitoris Açığa Çıkarma Hangi Durumlarda Uygulanır?

Klitoris açığa çıkarma operasyonu;

  • Klitoris üzerinde fazla deri kıvrımlarının olması,
  • Cinsel ilişki esnasında orgazma çok geç ulaşılması,
  • İç dudakların çok belirgin ve büyük olup klitorisi örtmesi durumunda uygulanabilir.

 Klitoris Açığa Çıkarma Nasıl Yapılır? 

Klitoris açığa çıkarma ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilir. Klitoris üzerinde çok sayıda sinir sonlanması olduğundan doğrudan klitorise müdahale edilmesi duyu kaybı oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle genellikle klitorisin üzerinde ya da etrafında bulunmakta olan aşırı doku katlantılarının azaltılması yolu tercih edilir. Sarkmış fazla dokular alınarak deformasyonlar giderilir ve herhangi bir iz kalmayacak şekilde çok ince ipliklerle dikilerek operasyon tamamlanır. Fazlalık doku miktarı belirlenirken hastanın kendisine has anatomisi göz önünde bulundurulur. 

Klitoris Açığa Çıkarma Sonrası İyileşme Süreci 

Klitoris açığa çıkarma operasyonundan sonra antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların ve kremlerin kullanılması tavsiye edilir. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için operasyondan sonra dikiş alınma gereksinimi doğmaz. Hasta operasyonun ardından günlük yaşantısına hızlı bir şekilde dönebilir. Su geçirmez bandajların kullanıldığı durumlarda aynı gün ayakta duş alınmasında bir sakınca yoktur. Operasyondan sonra hızlı bir iyileşme sürecinin gerçekleşmesi için bölgenin kuru tutulmasına ve hijyeninin sağlanmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca doktor tarafından uygun görülen süre boyunca sıkı iç çamaşırı ve pantolon giyilmemelidir.

Operasyondan sonra bölgede birkaç gün şişlik ve ödem görülmesi normaldir. Klitoral hudoplastiden sonra 4-6 hafta arası cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Ayrıca bu süre boyunca denize ya da havuza girilmesi, ata ve bisiklete binilmesi de yasaktır.

RANDEVU TALEBİ

    Arabic AR English EN German DE Russian RU Turkish TR