Sistosel olarak da adlandırılan idrar kesesi sarkması temel olarak mesane ile vajina arasındaki duvarın zayıflaması durumudur. Normalde vajina duvarını destekleyen pelvik kaslar ve bağ dokuları mesaneyi yerinde tutar. İdrar kesesi sarkmasında ise vajinayı destekleyen kaslar ve dokular zayıflayıp gerilerek mesanenin yerinden çıkmasına neden olur.

Pelvik kasların ve bağ dokularının zayıflaması ve rahim için yeterli desteği sağlamaması durumunda ortaya çıkan rahim sarkması (uterus prolapsusu) sonucunda rahim vajinanın içerisine kayar ya da dışarı çıkar.

İdrar kesesi sarkmasının da rahim sarkmasının da nedeni pelvik taban destek dokularında meydana gelen zayıflamalardır. Ancak pelvik taban destek dokularının zayıfladığı kısma göre rahim sarkması, idrar kesesi sarkması ya da rahimle idrar kesesinin bir arada sarkması görülebilir.

 İdrar Kesesi, Rahim Sarkması Tedavileri Hangi Durumlarda Uygulanır?

 İdrar kesesi sarkması tedavileri;

 • Tuvalette ıkınmayla vajinadan dışarı doğru şişlik çıktığının hissedilmesi,
 • İdrarın tam boşaltılamaması,
 • Şişlik parmakla içeri itildikten sonra idrarın ya da dışkının rahatça yapılabilmesi,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi ya da haz azalması,
 • Bazı kişilerde idrar kaçırma görülmesi durumlarında uygulanabilir.

Rahim sarkması tedavileri;

 • Ikınma esnasında ya da ıkınma olmadan rahmin vajinadan dışarı çıktığının görülmesi ya da hissedilmesi,
 • İdrarın kesik kesik yapılabilmesi,
 • İdrarın tam olarak boşaltılamaması,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ya da haz azalması,
 • İdrar kaçırma durumlarında uygulanabilir. 

İdrar Kesesi, Rahim Sarkması Tedavileri Nasıl Yapılır?

İdrar kesesi sarkması ameliyatı kolpografi anterior (ön onarım) yönteminde vajinal yoldan spinal ya da genel anestezi altında uygulanır. İdrar torbası üzerinde sarkmış haldeki fazla vajen kısmı serbestleştirilir ve eksize edilir. Veziko-vajinal fasya onarılarak vajinal mukoza doku bütünlüğü elde edilir. Sakral kolpopeksi yöntemi ise laparoskopik olarak uygulanır. Vajinanın ön ve arka duvarına yerleştirilen kalıcı meş, sakruma asılır.

Rahim sarkmasında uygulanacak cerrahi yöntem hastalığın şiddetine, hastanın şikayetlerine ve gebelik planı olup olmamasına göre belirlenir. Zayıf pelvik dokuların onarılması için sentetik dokularla ya da kişinin farklı bölgelerinden alınan dokularla zayıflayan pelvik dokular yer değiştirilerek rahim sarkması tedavi edilebilir. Şiddetli rahim sarkmalarında açık ya da kapalı cerrahi histerektomi ile rahim tamamen alınabilir.

İdrar Kesesi, Rahim Sarkması Tedavileri Sonrası İyileşme Süreci

Doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, gaza ve kabızlığa neden olabilecek yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bu süreçte az miktarda kanama görülebilir. Sistosel onarımı ameliyatından sonra tuvalet temizliğine özen gösterilmelidir. Bölgede enfeksiyona yol açabilecek derecede suyla temas olmamalıdır. Bir ay hamam ve havuz gibi alanlardan uzak durulmalıdır. 6 hafta cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Ağır kaldırmamaya da özen gösterilmelidir.

Rahim sarkması ameliyatından sonraki iyileşme süreci ve dikkat edilmesi gereken noktalar sistosel onarımı ameliyatı ile aynı şekildedir.

RANDEVU TALEBİ

  Arabic AR English EN German DE Russian RU Turkish TR