Genital bölge estetik cerrahisi kozmetik cerrahinin en hızlı gelişen dalıdır. Yaş alma, normal doğum, östrojen düzeyinin menopoz ile birlikte azalması, kolajen dokuda yıkım artarken kolajen üretiminin azalması gibi etkenler genital bölgede bazı değişikliklere neden olabilir. Vajinal esnekliğin azalması, vulvada renk değişimi, dış dudakların hacmini kaybetmesi, iç dudakların sarkması ya da asimetrik görünüme sahip olması gibi sorunlar kadınlarda estetik kaygıya ve işlevsel bozukluğa yol açabilir. Bu durumda genital gençleştirme tedavilerine başvurulabilir. Genital gençleştirme tedavileri hem ameliyatlı hem de ameliyatsız uygulamaları içerebilir. Hangi tedavi yönteminin hangi hastaya uygulanacağı genital bölgede meydana gelen deformasyonlar, bu deformasyonların kapsamı ve aynı zamanda hastaların beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir.

Genital Gençleştirme Tedavileri Hangi Durumlarda Uygulanır?

Genital gençleştirme tedavileri;

 • Vajinanın elastikiyetini kaybetmesi,
 • Genital bölgede fiziksel anormallikler bulunması,
 • Vulvadaki deformasyona bağlı olarak dış dudakların çok büyük olması,
 • Çeşitli deformasyonlar nedeniyle cinsel yaşamın etkilenmesi,
 • Cinsel ilişki sırasında orgazm olamama,
 • Genital bölge deformasyonunun idrar kaçırmaya neden olması durumlarında uygulanabilir.

 Genital Gençleştirme Tedavileri Nasıl Uygulanır? 

Hasta özelinde yapılan değerlendirmelerden sonra hastanın beklentilerine ve ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde labioplasti, klitoral hudoplasti, vajinoplasti, monsplasti, perinoplasti gibi genital gençleştirme tedavileri uygulanabilir. Genital gençleştirme tedavileri yalnızca ameliyatlı uygulamalarla sınırlı değildir. Lazer, PRP, dolgu ve mezoterapi prosedürleri de hastanın ihtiyaçları doğrultusunda uygulanabilecek yöntemlerdir.

Lazer tedavisi vajinoplastide kullanılan medikal prosedürlerden biridir. Lazer yöntemi ile vajinal duvarlar sıkılaştırılarak, vajinal doku şekil ve fonksiyonel olarak iyileştirilir. Vajinal kuruluk ve elastikiyet kaybı gibi sorunlar çözümlenir. Cinsel ilişki esnasındaki kaşıntı, tahriş ve ağrı problemleri ortadan kaldırılır. Genital bölgede oluşan renk değişiklikleri de büyük ve küçük dudaklara uygulanan lazer yöntemi ile tedavi edilebilir.

Vajina içerisine ve dış genital bölgeye uygulanan PRP ile doku yenilenmesi sağlanması, cinsel isteksizlik ve orgazm üzerinde olumlu etkiler yaratılması mümkündür. PRP;

 • Labia majora renk açma ve gençleştirme,
 • Epizyotomi skarlarının düzeltilmesi,
 • Vajinal kuruluğun ve cinsel ilişki sırasındaki ağrının azaltılması ve
 • O shot tedavisi için uygulanabilir.

Mezoterapi vajinal kuruluk ve genital bölge renk açma sorunlarının çözümlenmesinde kullanılabilen medikal prosedürlerdendir. 

Vajina dış dudak dolgusu için ise hyaluronik asit dolgusu ve yağ asit dolgusu tercih edilebilir.

Genital Gençleştirme Tedavileri Sonrası İyileşme Süreci 

İyileşme süreci uygulanan yöntem ve hastanın özelliklerine göre bazı değişiklikler gösterebilir. Bununla birlikte doktorun tavsiyelerinin birebir yerine getirilmesinin iyileşme süreci üzerinde hızlandırıcı etkiye sahip olduğu genel olarak ifade edilebilir.

 

RANDEVU TALEBİ

  Arabic AR English EN German DE Russian RU Turkish TR