Menopoz hiç tartışmasız kadınların hayatındaki en önemli dönemlerden biridir. Kadınlarda menopoz döneminde, yumurtalıklardaki folikül miktarının azalmasına bağlı olarak östrojen üretiminde azalma meydana gelir. Zaman içerisinde östrojen üretimi kesilir, yumurtalıklar küçülür, kadının üreme yeteneği kaybolur ve adet döngüsü sona erer.

Menopoz yaşı genellikle 45-55 yaş arasıdır. Menopoz dönemi; premenopoz, menopoz ve postmenopoz olmak üzere üç döneme ayrılır. Ayrıca oluşum şekline göre doğal menopoz, erken menopoz ve cerrahi menopoz olarak da sınıflandırılabilir.

Menopoz kadınlarda ciddi hormonal değişikliklerin yaşandığı bir süreç olduğundan cinsel yaşam üzerinde de farklı etkilere neden olabilir. Bazı kadınlar vajinal kuruluk ve cinsel işlev bozukluğu sorunları yaşarken bazı kadınların sekse olan ilgisi azalabilir. Bazı kadınlar ise menopozdan hiç etkilenmez ve cinsel hayatlarını aynen yaşamaya devam ederler.

Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak doku kayganlığı azalabilir ve vajinal kuruluk oluşabilir. Vajenin yüzeyini oluşturan mukozada incelme ve vajeni saran kaslarda elastikiyet kaybı görülebilir. Bu durumda cinsel ilişki esnasında acı ve yanma hissedilebilir, cinsel istekte azalma görülebilir.

Menopoz döneminde östrojenin yanı sıra kadınlarda üretilen ve libidoyu sağlayan androjenlerde de azalma olur. En temel androjen olan testosteron kadın cinselliğinde önemli bir role sahiptir. Testosteron azalması libido azlığına yol açabilir.

Menopoz döneminde ortaya çıkan vajinal kuruluk için su bazlı vajinal kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Şiddetli vajinal kuruluk durumunda doktor tarafından bazı ilaçla reçete edilebilir. Bunun yanı sıra lazer uygulaması, PRP ve mezoterapi yöntemlerine de başvurulabilir. Cinsel istek azalması ve cinsel uyarılma bozukluğu durumlarında gerekli kontrollerde sonra östrojen ve testosteron tedavileri uygulanması fayda sağlayabilir. Menopoz döneminde karşılaşılan sorunları yok saymak, durumu yalnızca daha içinden çıkılmaz bir hale getireceğinden hem meydana gelen değişikliklere uyum sağlanması hem de cinsel hayatın sorunsuz bir şekilde sürdürülebilmesi için uzman desteğinden yararlanılması çok önemlidir.

 

RANDEVU TALEBİ

    Arabic AR English EN German DE Russian RU Turkish TR