Mutlu, sağlıklı ve uyumlu bir evlilikten bahsedebilmek için çiftler arasında aynı oranda mutluluk veren bir cinsel yaşamın da olması gereklidir. Cinsel yaşamdaki paylaşımların hem erkek hem kadın tarafından tatmin edici bulunması başarılı bir evliliğin olmazsa olmazlarındandır. Bununla birlikte her evlilikte kadının, erkeğin ya da her ikisinin cinsel yaşamlarını yeterli düzeyde tanımlaması mümkün değildir. Bazı durumlarda partnerlerden birinin ilişkiyi olumsuz şekilde etkileyebilecek cinsel sorunları olabilir. Kadınlarda cinsel isteksizlik, vajinismus ve orgazm bozukluğu en sık görülen cinsel sorunlardır. Erkeklerde ise genellikle erken boşalma, cinsel isteksizlik ve ereksiyon bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşılır.

Cinsel sorunlara depresyon, yetersiz ya da yanlış cinsel bilgiye sahip olmak, anksiyete, olumsuz cinsel deneyime sahip olmak, hormon düzensizliği, diyabet, nörolojik problemler, cinsel yolla bulaşan hastalık kapma korkusu ve cinsel travma öyküsü gibi etkenler yol açabilir. Cinsel sorunlara bağlı olarak bireylerin cinsel yaşamlarındaki beklentileri yeterince ya da hiç karşılanmayabilir. Eşlerin aralarında sevgi eksikliği, aldatma, öfke, duygusal sorunlar hatta ciddi ölçüde ekonomik sorunlar olması da cinsel yaşamda sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Cinsel problemler primer ya da sekonder olarak oluşurlar. Primer cinsel sorunlar kişinin cinsel yaşantısı başladığı andan itibaren olan sorunlarken, sekonder cinsel sorunlar sonradan gelişir. Toplumda cinsel sorunlar yaşayan kişi sayısı oldukça fazla olmakla birlikte akıllara kazınmış olan ayıp kodlamasından dolayı bunların çok büyük bir kısmı açığa vurulamamakta ve çözüm bulma yolunda adım atılamamaktadır. Evlilikte çiftler arasında cinsel problemler söz konusu olduğunda  öncelikle bunların kökeninde yatan sebebin fiziksel mi psikolojik mi olduğu tespit edilmelidir. Fiziksel sorunlarda jinekologlardan, ürologlardan ve gerekli durumlarda endokrinologlardan destek alınabilir. Sorunun psikolojik kökenli olması durumunda ise psikologlara ve cinsel terapistlere başvurulmalıdır. Altta yatan örneğin cinsel travma kaynaklı cinsel isteksizlik gibi önemli bir neden varsa buna yönelik tedaviye ek olarak çift olarak cinsel terapi de yapılması önemlidir.

RANDEVU TALEBİ

    Arabic AR English EN German DE Russian RU Turkish TR