Cinsellikten iğrenme, tiksinme ya da cinsellikten soğuma şeklinde ortaya çıkan durum cinsel tiksinti bozukluğu olarak adlandırılır. Cinsel tiksinti olan kişilerde cinsel isteksizlik görülmesinin yanı sıra cinselliğe karşı nefret ve öfke gibi duyguların beslenmesi de söz konusudur.

Bu sorunu yaşayan kişilerde öpüşmeye, cinsel organa dokunmaya, vajinal sıvıya ya da sperme karşı tiksinti gelişebilir. Cinsel ilişki esnasında öğürtü, bulantı ya da kusma gibi refleks hareketler olabilir. Cinsel tiksinti primer ya da sekonder olabilir. Diğer bir deyişle doğuştan görülebileceği gibi sonradan da meydana gelebilir.

 

Cinsel Tiksinti Neden Olur?

Cinsel tiksinti genellikle;

  • Çok katı ahlaki kurallarla yetiştirilen,
  • Cinsellikle ilgili yasaklar koyulan,
  • Cinsel baskıya maruz kalan,
  • Cinsellikle ilgili yanlış bilgilere sahip olan,
  • Taciz, cinsel istismar gibi travmalar yaşamış olan kişilerde görülür.

 

Cinsel taciz ve istismar gibi durumlar kişide travmaya yol açarak cinsel tiksinti bozukluğunun en önemli nedenlerinden biri haline gelebilir. Cinsel tiksinti sorunu yaşayan kişilerde cinsel ilişki fiziksel ve ruhsal olarak sıkıntılı olabilir ve bunun şiddetinde giderek artma görülebilir.

 

Cinsel Tiksinti Tedavi Edilebilir mi?

 

Cinsel tiksinti durumunda kişilere bilişsel ve davranışsal cinsel terapi uygulanır. Hastadaki eksik ve yanlış bilgilerin giderilebilmesi için uzman doktor tarafından cinsel bilgilendirmeler yapılır. İlerleyen aşamalarda kişinin cinsel hayata uyum göstermesini sağlamaya yönelik cinsel egzersizler önerilir. Böylece kişinin kendi vücudunu ve cinsel organını tanıması amaçlanır. Kas egzersizleri, masaj gibi uygulamalarla cinsel hayata adaptasyonu sağlanmaya çalışılır. Tedavi sürecinde hasta ile doğru ve etkin bir iletişim kurulması çok önemlidir. Güvenli bir ortamda olduğu hissettirilmeli ve süreç esnasında mutlaka eş desteği sağlanmalıdır.

 

Hastada vajinismus ile birlikte cinsel tiksinti söz konusuysa öncelikle cinsel tiksinti sorunu çözümlenmeli, ardından vajinismus tedavisine başlanılmalıdır. Her zamanki gibi çiftlerin birlikte değerlendirilmeli ve davranış değişikliklerini birlikte geliştirmeleri önemlidir.

RANDEVU TALEBİ

    Arabic AR English EN German DE Russian RU Turkish TR